Webmin Nedir? Ne İşe Yarar?

Webmin, Linux / Unix için web tabanlı bir sistem yönetimi arayüzdür.

Webmin ile ayrıca birçok makine tek bir arayüz üzerinden kontrol edilebilmektedir. Aynı alt ağ veya LAN üzerindeki diğer Webmin ana bilgisayarlarında sorunsuz oturum açmaya yarar. Linux / Unix yapılandırma dosyalarını manuel olarak düzenleme ihtiyacını ortadan kaldırarak bir sunucuyu yönetim arayüzü üzerinden yönetmenize izin verir. Kullanıcılar, hizmet veya yapılandırma dosyaları, disk kotaları gibi işletim sistemi iç bileşenlerini yapılandırabilmektedir. Apache veya Tomcat, PHP, MySQL, DNS ve dosya paylaşımı gibi açık kaynaklı uygulamalar kontrol edilebilmektedir. Webmin Perl tabanlı olarak çalışmaktadır.

Jamie Cameron tarafından geliştirilen ve pek çok kişinin katkıda bulunduğu bir sistemdir. BSD lisanslı, ticari ve ticari olmayan kullanım için serbestçe dağıtılabilen ve değiştirilebilen server yönetim sistemidir. Modül konseptini destekler ve isteyen herkes herhangi bir amaç için bu modülleri geliştirebilir ve dağıtabilir. Bu modüller ayrıca herhangi bir lisans (GPL, ticari veya paylaşılan yazılım gibi) altında dağıtabilmektedir.

Usermin ve Virtualmin

webmin-usermin-virtualmin

Geliştirilen modülleri kurarak Webmin’i amacınıza uygun kullanmanız da mümkün.

Bununla birlikte Webmin’in işlevselliğini artıran iki önemli proje daha mevcut;

Bunlardan biri olan Usermin, yönetici kontrolleri yerine, e-posta ve diğer kullanıcı düzeyindeki görevleri kontrol etmeye yarar. Yani bir alt kümedeki kontrolleri yönetmeyi sağlamaktadır.

Virtualmin ise Cpanel gibi domain barındırabildiğiniz, hosting yönetimini gerçekleştirebileceğiniz bir yönetim panelidir. Virtualmin, sunucu yöneticisine ve son kullanıcıya web sitelerini yönetmek için kullanımı kolay bir arayüz sağlar. Ayrıca Virtualmin kurulumu ile birlikte, Webmin ve Usermin de otomatik olarak kurulmaktadır.

Webmin Erişimi

webmin erişim giriş sayfası

Linux tabanlı server üzerine kurulumu gerçekleştirdikten sonra herhangi bir web tarayıcısı ile yönetim paneline erişmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir