Virtualmin Kurulumunda Name Server Ayarları

Bilindiği gibi name server, sahip olunan domainlerin belirli bir IP adresiyle bağdaştırılmasını sağlar. Bazen bunun ne anlama geldiği, çalışma mantığı karmaşık gelebiliyor.

Virtualmin kurulumunda en baştan bu ayarları yaparsanız sonrası için çok rahat edebileceğinizi düşünüyorum. Kısacası bu yazıda balık tutmayı değil, balıkların nerede olduğunu göstermeye çalışacağım. :)))

Ana Bilgisayar Adları (Host Names) Ayarları

Virtualmin kurulumuna geçmeden önce (mümkünse bir gün önce! bunu aşağıda açıklıyorum) alan adı sağlayıcınızın paneline gidip, DNS ayarlarına giriş yapıyoruz. DNS ayarlarında, örneğin Godaddy de olduğu gibi “Ana Bilgisayar Adları” veya “Host Names” bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklıyoruz. Karşımıza şöyle bir bölüm çıkacak;

Sizde bu kısım boş olacak. İlk önce Ana Bilgisayar bölümüne “NS1” ve Ip adresine de server ip adresimizi yazıp kaydet diyoruz. Aynı işlemi “EKLE” diyerek bir kez daha yapıyoruz fakat bu kez Ana Bilgisayar alanına “NS2” yazıyoruz. Onu da kaydet dedikten sonra yukarıda gördüğünüz gibi Ana bilgisayar adlarını (Host Names) eklemiş oluyoruz.

Bu işlem bazı domain sağlayıcılarda 24 saate kadar sürebilmekte. O yüzden Virtualmin kurulumundan çok daha önce bu işlemi tamamlamalısınız ve sabırlı olmalısınız.

Virtualmin Kurulumunda Nameserver Ayarları

Host Name kayıtlarımızı tamamladıysak virtualmin kurulumuna geçebiliriz. Ben burada sadece kurulumdaki name server ayarlarını anlatmaya ve bunun bize faydalarını göstermeye çalışacağım. Centos 8 üzerine Virtualmin kurulumu için tıklayabilirsiniz.

Virtualmin ilk kurulum ayarlarında ilgili kısmı aşağıda görebilirsiniz.

Önceki yazıda Host Name kayıtlarına değinmediğim için burada “skip” seçeneğini işaretleyip kuruluma devam etmiştik. Zaten domain panelinden Ana Bilgisayar Adı (Host Name) ayarlarını yapmadan bu bölümde nameserver girişi yapsaydık, kurulum sonunda hata mesajı alacaktık.

Biz şu anda Host Name ayarlarımızı yaptığımıza göre, yani sunucu ip adresimizi bir alan adına tanımladığımıza göre, artık bu bölümde nameserver kayıtlarımızı da yapabiliriz. Bunun için Primary nameserver hanesine ns1.siteadınız.com ve Secondary nameserver hanesine de ns2.siteadınız.com yazıyoruz. İşlem bu kadar.

Host Name Ayarları Ne İşe Yarar?

Kabaca ve anlaşılır şekilde basitçe anlatmaya çalışayım.

Bir sunucu (VPS, VDS olabilir) kiralıyoruz ve bu sunucumuza ait bir ip adresimiz var. Bu ip adresimiz 192.168.0.1 olsun. Bir de domain kiralıyoruz ve bu alan adımız da siteadınız.com olsun. Host name kayıtlarını yaparak örneğin ns1.siteadınız.com adını, 192.168.0.1 ip adresine tanımlamış oluyoruz.

Bu tanımlamayı yaptıktan sonra artık siteadınız.com da dahil olmak üzere diğer bütün domain adreslerinizi de nameserver kayıtlarına ns1.siteadınız.com yazarak sunucunuzun 192.168.0.1 ip adresine yönlendirmiş olacaksınız.

Şimdi toparlayıp bir örnekle açıklayacak olursak;

Host Name kayıtlarında Nameserver ayarlarını ns1.siteadınız.com ve ns2.siteadınız.com yapmıştık. Ve bu nameserver adreslerini de virtualmin kurulumunda tanımlamıştık. Diyelim ki elimizde siteadınız222.com şeklinde bir domain daha var. Biz artık virtiualmin panelinden siteadınız222.com için yeni bir virtual server oluşturup, yine siteadınız222.com alan adının domain panelinden nameserver kayıtlarına ns1.siteadınız.com ve ns2.siteadınız.com tanımlarsak, siteadınız222.com adresimiz de 192.168.0.1 ip adresine, dolayısıyla server üzerindeki siteadınız222.com alanına yönlenmiş olacak.

Umarım kafanızı daha da karıştırmamışımdır. :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir