Centos 8 Virtualmin Kurulumu

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, sunucunuz üzerinde domain barındırmak, hosting işlemlerini gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda direkt olarak virtualmin kurabilirsiniz. Webmin de virtualmin ile otomatik olarak kurulacaktır.

Ben daha çok işin bu kısımlarıyla ilgilendiğimden sizlere de adım adım virtualmin nasıl kurulur bunu anlatmaya çalışacağım.

Bir VPS sunucu kiraladığınızda, kiralamayı yaptığınız şirket size bir yönetim paneli verecektir. Centos 8’i bu yönetim paneli üzerinden kurabilirsiniz.

DNS Ayarları

İlk olarak alan adı sağlayıcımızdaki kontrol paneline giderek domain dns kayıtlarında birkaç ayar yapıyoruz. Bu ayarlar aslında kurulum için gerekli değil fakat erişimi domain üzerinden gerçekleştirmemize yarayacak. Bununla birlikte eğer bir site kurmak isterseniz, web sitesini bir alan adı (domain) ile ilişkilendirmiş olacağız.

Domain panelimizden dns ayarlarına girerek gerekli işlemleri gerçekleştirelim.

Eğer kurulumda Let’s Encrypt SSL sertifikası yükleyecekseniz -ki bu şekilde anlatımı yapacağım- DNS ayarları yukarıdaki gibi olmalı.

Bir dns kaydı oluşturmak için yapmamız gerekenleri kısaca sıralayacak olursak;

  • Domain yönetim panelinden DNS ayarlarına giriyoruz
  • Yeni kayıt ekle diyoruz
  • “Type” bölümünden “A” seçiyoruz
  • “Host” ya da “Name” bölümüne örnek olarak “@” yazıyoruz
  • “Value” bölümüne (bazı alan adı sağlayıcılarda “Points to” veya “IP” olarak da geçer) server IP adresini yazıyoruz
  • “TTL” bölümünü “Automatic” yapıyoruz ya da automatic yoksa hiç dokunmuyoruz.
  • Tüm bu işlemleri “www”, “admin”, “webmail” ve “mail” için de tekrarlıyoruz. Hepsi bu!

Sonrasında dilerseniz bilgisayarınızdan komut istemini (cmd) açarak ve “ping siteadınız.com” yazarak, kaydettiğimiz bu subdomainlerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Virtualmin Kurulumu

Yazımın başında da belirttiğim gibi aslında virtualmin kurulumu ile webmin kurulumunu da tamamlamış oluyoruz. Yani bu kuruluma aslında webmin ve virtualmin kurulumu diyebiliriz.

Bilgisayarımızdan çalıştırı açarak (klavyede windows tuşu + r tuşu) “cmd” yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Böylece komut istemini açmış oluyoruz. Kurulumu komut isteminden gerçekleştireceğiz ama siz isterseniz Putty tarzı bir programla da SSH bağlantısı gerçekleştirip kurulum yapabilirsiniz.

Komut isteminde aşağıdaki kodu yazarak ve şifremizi girerek server bağlantımızı gerçekleştiriyoruz. En başta DNS kayıtlarını yapmamış olsaydık, ssh bağlantısını gerçekleştirirken [email protected] şeklinde yazmamız gerekecekti.

ssh [email protected]ınız.com

Server bağlantısını gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak virtualmin ve webmin kurulumunu tamamlıyoruz.

Önemli Not:

  • Komutları yazarak enter tuşuna bastıktan sonra size devam edilsin mi diye sorabilir. Bunlara “y” yazarak enterlıyoruz.
  • Sizden bir hostname girmenizi isteyecek. Buraya da yine siteadınız.com yazıp devam ediyoruz. hostname ayarlarını daha sonraki yazılarda açıklayacağım.
wget http://software.virtualmin.com/gpl/scripts/install.sh


/bin/sh install.sh

Kurulum tamamlandı! Artık bir tarayıcı açarak yönetim paneline giriş yapmaya hazırız.

Giriş ekranını görmek için tarayıcımıza https://siteadınız.com:10000 yazıyoruz. Yine dilerseniz siteadınız.com yerine server ip adresinizi yazabilirsiniz. Giriş ekranına server kullanıcı adımızı ve şifremizi yazarak giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra yapılandırma ekranına geldik. Aşağıdaki ekranda next diyoruz

Aşağıdaki bölüme geçtik. Değişiklik yapmıyoruz ve next diyoruz

Yine değişiklik yapmadan next diyoruz

Yine değişiklik yok, ilerliyoruz

Aşağıdaki ekranda da yine next diyoruz

Bu ekranda veritabanlarını yönetebilmeniz için bir MySQL şifresi belirlemeniz isteniyor. Şifreyi olduğu gibi de bırakabilirsiniz ya da isterseniz bir şifre belirleyebilirsiniz. Sonra next tıklıyoruz

Burada “recommended” “önerilen” işaretleyip devam ediyoruz

Bu nokta önemli! Şimdilik biz burayı “skip check for resolvability” işaretleyip geçeceğiz. Fakat eğer siz kullandığınız domain için nameserver oluşturarak diğer domainlerinize bu nameserver kayıtlarını yapmak isterseniz, o zaman yine domain panelinden “host names” yani ana bilgisayar adlarınızı en baştan düzenlemeniz gerekiyor. Buradaki yazımda nasıl olması gerektiğini anlattım.

“skip check for resolvability” işaretleyip geçiyoruz

“Only store hashed passwords” işaretleyip next diyoruz

Bu bölümde domain adresinizi yazarak ve işaretlemeleri aşağıdaki gibi yaparak next diyoruz. Böylece SSL sertifikası için Let’s Encrypt SSL kurulumunu da gerçekleştirmiş oluyoruz.

Next diyoruz

Ve artık sona geldik. “Re-check and refresh configuration” diyerek bir süre bekliyoruz.

Tüm yapılandırmalar otomatik olarak yapıldıktan ve en sonda “Re-loading Webmin” “Done” yazısını gördükten sonra kurulumu bitirmiş oluyoruz.

Artık “File Manager” bölümünden dosyalarımızı yönetebilir, web sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. “Install Scripts” bölümünden wordpress kurabilirsiniz. RoundCube kurarak maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir